POCTIVÝ CHOV A JEHO ZNAKY

POCTIVÝ CHOV a jeho znaky:

- ROZUMNÝ POČET ZVÍŘAT – Vždy samozřejmě záleží také na podmínkách, ve kterých kočky žijí. Ale magická hranice je někde kolem deseti chovných jedinců. Je dobré mít na paměti, že velká koncentrace koček s sebou nese zvýšená zdravotní rizika. Některé chovatelské stanice včetně té naší, řeší stavy zvířat tím, že některá svá chovná zvířata umisťují v náhradních rodinách. Každá kočička potřebuje dostatek lidské pozornosti a lásky.

Bohužel existují stanice, jejíchž skutečné objemy, tedy počet jedinců v chovu, ani nezjistíte. Neuvádějí je na svých stránkách, nebo je záměrně tají.

- DOBRÉ CHOVATELSKÉ PODMÍNKY – Každá kočka potřebuje nejen jídlo, lásku a péči, ale také životní prostor! Koncentrace většího počtu koček na několika metrech čtverečních vede k jejich psychickému strádání, zvláště pokud není skupina vyvážená.

- NÁVŠTĚVA MOŽNÁ – Seriózní chovatel by neměl mít problém s tím vám svůj chov a chovné kočky ukázat. Volte si chovatele tak, abyste se u něj cítili dobře a jeho kočky žily nejblíže tomu, v jakých podmínkách bude žít koťátko u vás doma.

- TESTOVANÝ CHOV – Chovatel má svůj chov řádně testován v rámci chorob, kterými dané plemeno trpí. O zdravotní problematice je schopen mluvit, má patřičné informace a výsledky testů zveřejňuje na svých webových stránkách.

- ZVÍŘATA V CHOVATELSKÉ STANICI - Jsou vizitkou každého chovatele. Neměla by vykazovat známky onemocněné, být nemocná a zanedbaná. Neměla by být většinově (výjimky existují všude) plachá. Častým jevem je také to, že si začínající chovatel nakoupí většinu svého chovného materiálu v jedné jediné chovatelské stanici. Jeho genetická základna a kombinatorní možnosti jsou následně značně okleštěné.

- WEBOVÉ STRÁNKY – Jsou vizitkou každého chovatele. Stejně tak fotky koček a koťat. Když vidíte, že stránky jsou dlouhodobě nefunkční, neaktualizované, nebo na nich běhá reklama, vidíte, že chovatel nemínil do své “vizitky” příliš investovat, těžko pak bude investovat do svých koček.

- ZNALOSTI CHOVATELE – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ!!! Bohužel s přibývající oblibou šlechtěných koček vzrostl počet lidí, kteří se chtějí jejich chovem zabývat. Ne všichni jsou však k tomu kompetentní a rozhodně si neuvědomují, že chovatelství není jen o tom, “produkovat krásná koťátka”. Pokud chovatel, kterého si vyberete, není schopen odpovědět na základní otázky týkající se plemene, chovu, někdy ani rodokmenu svých koťat – nezná třeba ani jména prarodičů, neví nic o základních možných onemocněních, o genetice nebo plemenitbě … PRCHEJTE! Ocitli jste se u množitele a ne chovatele. Jak vám potom takový člověk poskytne radu a záruku čehokoli, když vůbec neví, co dělá?

- VSTŘÍCNÉ JEDNÁNÍ – Budete si kupovat kočičku od někoho, kdo vás hned při prvním telefonickém kontaktu pouučuje, je arogantní a tváří se jako ten nejlepší chovatel na světě? Nedělejte to. Ti nejlepší jsou ve skutečnosti vždy skromní. Dobré zboží se chválí samo. Platí to u filmu, u divadla, tak proč by to nemělo platit u koček? Nebo vás váš chovatel naopak bere jako housku na krámě a doufá v co nejrychlejší odbavení? Dost! Chtějte za svoje peníze nejen krásné kotě, ale i dobrý přístup a kvalitní chovatelský servis.

- VÝSTAVNÍ ÚSPĚCHY – Bohužel se nedá jednoznačně říct, že čím více pohárů, tím lepší stanice. V chovatelském prostředí jsem se narodila, na výstavy chodila odmalička. Nedělám si iluze. Politika tu hraje roli a velkou. Bohužel se stoupající oblibou toho kterého plemene vždy roste a posiluje nějaká konkrétní chovatelská lobby. Navíc je úspěch na výstavách ovlivněn mnoha dalšími faktory – úpravou srsti, rozložením barev u zvířete, momentální kondicí zvířete, konkurencí a ... štěstím.
I přesto výstavy k chovatelství patří. Ukazují na to, že chovatel je součastí širšího dění, že se orientuje, že nezamrzl jen na produkci mazlíků.

- KASTRACE mazlíků - Začíná být samozřejmostí, že koťata, která odcházejí do nových rodin jako mazlíci, odcházejí již kastrovaná. Pro chovatele to představuje nemalý náklad navíc, nicméně je to krok k tomu ochránit zvířata před zneužitím množením a zmenšit tak počet bezpapírových koček v útulcích.

AUTOR: ADÉLA KROUPOVÁ ADELHEIDCATS